top of page

Інвестиції в тепличний комплекс

Оновлено: 8 груд. 2022 р.

Теплична галузь України знову в кризовій ситуації. Найкраще для теплиць паливо – природній газ, який дає не тільки тепло, а і вуглекислий газ CO2 необхідний для фотосинтезу і який збільшує на 30% урожайність піднявся в ціні з 280 до 1 000 $ за 1 тис м3 газу. При такій ціні весь дохід тепличного господарства витрачається лише на газ і зарплату. А ще є електрика, мін добрива, насіння і інші витрати. Збиток працювати і збиток не працювати. Якщо не опалювати скляні теплиці взимку, то є ризик що їх може завалити сніг.

Питання стоїть в тому де знайти дешеве тепло. Розглянемо інші варіанти:

Деревні або соняшникові пелети. Вони теж піднялися в ціні і з початку року коштували 75 $ за 1 т а зараз 300 $ . При такій ціні є прибуток, але він настільки мізерний, що окупність проекту складає 30 років при 25 роках терміну експлуатації теплиць. Звичайно ніхто в такий проект інвестувати не буде.

Вугілля. Крім підняття ціни вугілля не вистачає в Україні. Є питання куди дівати відпрацьований шлак. А економіка майже така ж як і з пелетами.

Тепло від турбін. У теплиці які працюють з теплом від атомних турбін є складність з маркетингом продукції. Та і станцій в Україні не так багато. Тепло від біогазових турбін може бути цікавим, але це можуть бути лише невеликі комплекси в 1-2 га. Справа в тому що теплицям потрібно найбільше тепла взимку, а біогазові установки саме взимку мають такого тепла менше ніж влітку.

Одним з цікавих напрямків може бути будівництво теплиць з власним виробництвом паливних пеллет. Аграрний центр Innovation розробив ідею вирощування тепличних овочів таких як томати та огірки з паралельним виробництвом пелет для власних потреб. Щоб опалювати 1 га теплиць має бути 55 га енергетичної культури, яка має урожайність 20 т з 1 га біомаси, з якої буде вироблятися 1100 т пелет. Окупність такого проекту біля 5 років. Але це повна енергонезалежність і використання відновлювальних джерел енергії.

1 га сучасних теплиць дає в рік 500 000 кг томатів або 600 000 кг огірків.

Інвестиції в теплиці, тепличний комплекс, тепличні томати, тепличні помідори, опалення в теплиці, пелети для теплиць

11 переглядів0 коментарів
bottom of page