top of page

Гранти від USAID

Кому дають гранти і які умови?


З кінця минулого року ми почали активно займатися підготовкою агро підприємств до отримання грантів. Ми спілкуємося з підприємством. Визначаємо його готовність і шанси отримати грант. І тоді беремося до підготовки заявки.

Грантові програми діяли в Україні з самої незалежності. Але Україна використовувала лише 10-20% від бюджетів гранту. По різних причинах. Від відсутності досвіду у підготовці документів до небажання працювати згідно українського законодавства, тому що гранти виділяють при умові, що виконання програми не буде всупереч українському законодавству. Після повномаштабного вторгнення зовнішня допомога агросектору суттєво зросла. Наприклад останні програми по елеваторах та переробці вже складали від 500 до 900 тис доларів для одного господарства.


Для прикладу я буду брати грантові програми USAID AGRO з якими ми працюємо, які зрозумілі, практичні і на які виділяють кошти. По решті грантів принципи діяльності схожі.

Тому даю відповідь на основні питання:

1. Що таке грант? Потрібно розуміти різницю між грантом і кредитом, бо багато хто плутають ці поняття.

Кредит поворотній, але ви берете кошти виключно під свої потреби. Грант безповоротний, але має ряд соціальних зобов’язань.

Гранти надаються з ціллю одночасної допомоги Вам, навколишнім колегам, учасникам ринку, соціально незахищеним верствам населення. І чим ширший і більший цей вплив буде тим більше шансів у Вас отримати грант. Наприклад для проекту переробки Ви маєте закупити зерно у 100 дрібних і середніх господарств, а для елеваторів зберегти чи посушити зерно для 100 господарств.


2. Кому дають? Гранти надаються в основному для підтримки малого і середнього бізнесу. Для USAID обсяг продажів має складати менше 15 млн $ за рік, а кількість працівників до 300 чоловік.


3. На що дають грант? В основному на обладнання. Для зберігання, сушки та переробки зернових та картоплі. Для сервісних послуг. Будуть запускатися програми для виробництва продукції тваринництва. Усі існуючі та нові програми можна моніторити на сайті prostir.ua, facebook сторінці USAID.


4. Яке має бути співфінансування. Наприклад в проекті елеватора 50 % на 50%. Обладнання за грантові кошти, а будівництво за свої. Своїм внеском не може бути будівля, лише кошти. Це робиться для того щоб була зацікавленість у того хто бере грант довести проект до кінця. Бо якщо дають на шару і ти не вкладаєш свої кошти - то обладнання часто стоїть або незавантажене, або взагалі нерозпаковане. Але ви показуєте свій намір, що 50% буде Ваш внесок. Спеціально кошти акумулювати не потрібно.


5. Що таке виконання проекту згідно з законодавством? Якщо це будівництво то має бути виготовлена проектна документація, зроблений розділ оцінки впливу на довкілля, отриманий дозвіл на будівництво чи декларація. Об’єкт введений в експлуатацію.


6. Які документи подаються? Заявка, де описується підприємство, які проблеми вирішуються, бюджет, заявка на самооціювання щодо ведення бух обліку та політики продажів та присвоєний код грантоотримувача.


Якщо ці правила не є для Вас перешкодою то подавайтеся на грант. Набагато легше впровадити свої ідеї коли тобі 50% витрат покривають. Економіка Східної Європи, особливо Польщі значною мірою побудована за рахунок грантів США та ЕС.


Моя порада – готуйте свій план вже зараз, не чекайте оголошення програми. На початок програми потрібно хоча б мати пропозиції щодо обладнання, знати вартість будівництва, зробити ескізний проект, узнати щодо дозволів та містобудівних умов. Тому що іноді часу від запуску програми та дати завершення лише 1 місяць, і тому складно все вчасно подати.


В свою чергу ми дякуємо що світ не байдужий до наших проблем і допомагає нам такими грантами. Впевнений що ми вибрали правильний шлях і такої підтримки в нас буде все більше і більше.

66 переглядів0 коментарів

Comments


bottom of page